Uzaktan Eğitim ve Pandemi Döneminde Çocuklar için Ekran Süresi – Bilgisayar ve Telefon Kullanımı

Çoğu aile için ekran süresi en iyi zamanlarda bile hassas bir konudur. Normalleşme sürecinin ardından yeniden Covid-19’da ki artışlar bazı kısıtlamalara sebebiyet verecek ve yeniden ebeveynler ile çocukları 7/24 bir arada tutacakmış gibi görünüyor Okuldan, doğum günü partilerine kadar her şeyin çevrimiçi gerçekleşme ihtimali olduğu bir dönemde çocuğunuzun ekran süresine nasıl sınır koyacağınızı bilmek daha da zor. Bir de son olarak okulların açılmasının pandemi dolayısıyla ertelenmesinden ve eğitimin online olacak olmasından dolayı çocukların günlük teknoloji kullanımlarını takip etmek iyice zor olacak.

 

Uzaktan öğrenmeye artan talebe bağlı olarak birçok evde teknolojiye erişim arttı. Ayrıca, çocuğunuz için bakımı destekleriniz olmadan evden çalışıyor olabilirsiniz, bu da size çocuklarınızın bilgisayar, telefon ya da tablet kullanımını takip etmek için daha az zaman bırakır.

Tüm bu olağandışı stres faktörleri düşünüldüğünde, pandemi krizi sırasında ekran başında kalma süresini yönetme konusunda tek bir ve kesin doğru bir cevap yok. Ancak uzmanların beklentileri belirlemeniz ve çocuğunuzu desteklemeniz için bazı ipuçları var. Belki de en önemlisi size yardımcı olacak bazı ipuçları da var! – Kendinize Biraz Zaman Ayırın.

 

 

 

  • Şefkat ile başlayın. Şu anda çok fazla aktiviteyi barındıran ve sınırları belirlenmemiş teknolojik cihaz kullanımı, birçok çocuk için önemli bir rahatlık ve eğlence kaynağıdır. Çocuklarınıza onların ihtiyaçlarını anladığınızı hissettirmek, herkes için stresi azaltmanın basit bir yoludur. Klinik psikolog Dave Anderson “Çocuklarınıza, ‘Bak, dinlenmeye ihtiyacın olduğunu biliyorum. Rahatlamanız gerektiğini biliyorum’ diyebilirsiniz” diyor ve ekliyor “Onlara teknolojik cihaz ile geçirdikleri sürenin belirli bir kısmında istediklerini yapabileceklerini hissettirin”

 
  • Ek ekran süresi kazanabilecekleri ödüller sunun. İyi davranışları teşvik etmek için ödül olarak fazladan ekran süresini vermeyi deneyin. Eğer bu yolu izleyecekseniz, çocuğunuzun fazladan zaman kazanmak için neyin gerekli olduğunu tam olarak anladığından emin olun. Hatta siz ve çocuğunuz hedefi birlikte yazabilir ve bir hatırlatma olarak evin belli yerlerine (kapının üzeri, çalışma masasının üstü vb.) notlar yapıştırabilirsiniz.

  • Alternatifler seçenekler için beyin fırtınası yapın. Klinik psikolog Stephanie Lee, “Çocuklara bir şey yapmamalarını söylediğimizde, neredeyse her zaman onlara şimdi ne yapacaklarını söylememiz gerekir” diyor. Dr. Lee, çocuğunuzla birlikte tercih ettiğiniz teknolojiden uzak ekran dışı aktiviteleri (el sanatları, kitap okumak veya boyama yapmak gibi) listeleyen bir “aktivite menüsü” geliştirmenizi öneriyor. Bu şekilde, sıkıldıklarında ya da bunaldıklarında, önceden hazırlanmış göz önünde kolay seçimleri olacaktır.

  • Bir programı takip edin. Çocuklarınızla birlikte bilgisayar, telefon ya da tablet kullanımına günün veya haftanın hangi saatlerinde izin verileceğini önceden ayarlamak da yararlı olabilir. Örneğin, belki akşam yemeğinden önceki ya da sonraki 30 dakika teknolojik cihazla vakit geçirmeleri her zaman serbest olabilir. Bu tür bir yapı, çocukların ne bekleyeceklerini ve ne zaman ulaşabileceklerini bilmelerine yardımcı olur ve diğer zamanlarda ısrarlı taleplerini azaltır. Ayrıca, çocuklarınızın belirli bir anda meşgul olacağını bilmeniz sizin de kendiniz için program yapmanızı kolaylaştırabilir.

  • Plana ve kurala sadık kalın. Bir sistem kurduğunuzda, çocuklarınızın ona tepki gösterdiklerini görebilirsiniz. Bu konu ile alakalı olarak Dr. Anderson, “Belki de ilk birkaç gün mutsuz ve keyifsiz olacaklardır,” dedi. “Size binlerce kez soracaklar, sinirlenecekler. Buna tükenme patlaması denir. ” Dr. Anderson, çocukların sizin ve yeni planların sıkı olup olmadığını görmek için sınırları test etmelerinin doğal olduğunu açıklıyor, ancak planınıza sadık kalarak birkaç gün kızgınlıklarına tahammül ederseniz, çocuklar yeni rutinlerine alıştıkça gösterdikleri tepki muhtemelen azalacaktır.

 
  • Sağlıklı teknoloji kullanımında örnek olun. Şimdi örnek teşkil etmek her zamankinden daha fazla yardımcı oluyor. Belirli zamanlarda kendi elektronik cihazlarınızı bir kenara bırakmaya özen gösterirseniz, çocuklarınızın da aynı şeyi kavga etmeden yapmaları daha olasıdır. Ayrıca, teknolojiye ara vermek, kendi zihninizi boşaltmanıza ve çocuklarınızla daha kaliteli zaman geçirmenize de yardımcı olacaktır.